15 wrz 2013

ząb i zęby

Człowiek, jako mały dzidziuś, rodzi się bez zębów (poza małymi wyjątkami) ale to, czy umrze też bez zębów zależy tylko od niego ;-) 

W wieku ok. 5 - 6 roku życia zaczynają się wyrzynać stałe zęby i dziecko w 12, 13 roku życia powinno mieć komplet 28 stałych zębów ułożonych po 14 w dwóch łukach górnym (szczęka) i dolnym (żuchwa).

w wieku 18 roku życia (zazwyczaj, ale czasami może to być troszkę wcześniej, albo dużo duużo później, nawet znam przypadek ok. 40 roku życia!) zaczynają się wyrzynać ósemki, czyli zęby mądrości. Ułożone są na samych końcach łuków zębowych, a ich wyrzynanie czasami może być bardzo uciążliwe.


Ząb zbudowany jest z tkanek twardych takich jak szkliwo, zębina, cement, a także w wypełniającej go wewnątrz tkanki miękkiej - miazgi. 

Korona zęba przykryta jest szkliwem, jest ono nieunerwione, i bardzo, bardzo twarde. Jest najtwardszą tkanką naszego organizmu, twardszą nawet niż kość. 

Pod szkliwem znajduje się zębina, w niej zakończone są wypustki nerwów wychodzące z miazgi zęba, dlatego zębina reaguje na dotyk, ciepło, zimno.
Sam środek zęba wypełnia tkanka bogato unerwiona i ukrwiona, to ona odżywia zęba i niestety odpowiedzialna jest za jego ból, gdy zostanie odkryta przez ubytek próchnicowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz