15 paź 2013

kilka kroków do pięknego uśmiechu

Aby mieć piękny uśmiech czasem nie trzeba wiele, a czasem trzeba bardzo dużo. Ale wszystko zależy od nas i wszystko jest w naszych rękach. Nie można żyć ze stwierdzeniem "już takie mam zęby" i nic z tym nie robić. Pamiętajmy, że zęby to nie tylko nasz ładny wygląd, ale to także nasze zdrowie.
Odpowiedzi na poniższe krótkie pytania, pomogą Wam dowiedzieć się ile kroków dzieli Was od pięknego uśmiechu i co musicie zrobić by go mieć ;-)


1. Czy Twoje zęby są zdrowe?
Jeśli tak, możesz przejść do pytania nr 2, a jeśli nie musisz koniecznie je wyleczyć (zachowawczo i periodontologicznie).

Piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby, czyli pozbawione ubytków próchnicowych, osadu, ciemnych, nieestetycznych oraz nieszczelnych plomb, które są już przebarwione. Zęby można wyleczyć tak, że plomby, które zostaną założone będą niewidoczne dla otoczenia. Cechuje je wysoka estetyka i dobra wytrzymałość.Piękny uśmiech to także zdrowe dziąsła, bez kamienia nazębnego, bez stanów zapalnych, różowe i gładkie. Jeśli na zęba osadził się kamień, trzeba go bezzwłocznie usunąć. Kamień to zmineralizowana płytka bakteryjna, gromadzi się on zazwyczaj na zębach dolnych od strony języka.
 2. Czy masz wszystkie zęby?

Jeśli tak, możesz przejść do pytania nr 3, a jeśli nie warto pomyśleć o uzupełnieniu braków zębowych. 

Kompletne uzębienie jest bardzo ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla ładniejszego wyglądu szczególnie jeśli braki uzębienia dotyczą odcinków przednich. Pełne uzębienie jest też niezbędne do prawidłowego rozdrabniania kęsów pokarmowych a także do prawidłowej wymowy wszystkich głosek.

Istnieje szereg możliwości uzupełnienia braków zębowych - ta dziedzina stomatologii nazywa się protetyką.


3. Czy masz proste zęby?


Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedzi są twierdzące warto zastanowić się nad ułożeniem zębów.


Piękne zęby to te ułożone w równym łuku górnym i dolnym, bez stłoczeń, bez poobracanych, nachodzących na siebie zębów. Zęby funkcjonują najlepiej gdy są w prawidłowym zgryzie. Wtedy kontaktują się ze sobą wzajemnie i prawidłowo przenoszą siły podczas żucia. 

Jeśli tylko macie możliwość warto skonsultować własne ułożenie zębów z lekarzem ortodontą. Za pomocą specjalnego aparatu (stałego - u dorosłych, ruchomego - u dzieci) można ułożyć zęby w ładnych, równych szeregach.

      4. Czy masz idealnie białe zęby?

Ostatni punkt dotyczy koloru zębów. Każdy z nas ma inny odcień zębów, jest to w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, ale także po części zależy od nas (kawa, papierosy, dieta, higiena).

Jeśli nie możemy wyeliminować z życia przebarwiających rzeczy, albo mimo ich wyeliminowania nie podoba nam się odcień zębów możemy pomyśleć o wybielaniu

Biały uśmiech przyciąga uwagę i rozświetla naszą twarz, jest wyrazem atrakcyjności i dbania o siebie. 
A zatem, ile kroków dzieli Was od pięknego uśmiechu? ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz