15 wrz 2013

próchnica - co to takiego?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem: próchnica to choroba, na którą choruje każdy z nas. Choć znam paru szczęśliwców, którzy nie maja ani jednego ubytku i ani jednej plomby - oni nie chorują na próchnicę ;-). Tylko oni, ponieważ nawet ci, którzy mają aktualnie zdrowe ząbki, ale kiedyś je leczyli (mają plomby), ciągle są chorzy na próchnicę, tylko jest ona nieaktywna. Tak, próchnica to choroba. Praktycznie nieuleczalna. Szalenie zakaźna. Prowadząca do utraty zębów. Brzmi groźnie, ale czy tak jest naprawdę? To zależy tylko od nas.
Jest wiele czynników które powodują próchnicę:

- nieprawidłowa dieta, bogata w węglowodany (cukry), uboga w składniki mineralne i witaminy;
- obecność bakterii próchnicotwórczych, każdy z nas ma inny skład bakterii w ślinie i jamie ustnej, obecność tych najchętniej rozkładających cukry na kwasy powoduje szybsze powstawanie ubytków w zębach;
- brak nawyków higienicznych i czas - im rzadziej myjemy zęby, im robimy to bardziej niedbale, tym bardziej podatni jesteśmy na próchnicę;
- nieprawidłowa budowa zęba i stan organizmu, zwiększona podatność na próchnicę (tzw."słabe zęby" przy optymalnej higienie jamy ustnej - nie mylić z niemyciem! ) 

Gdy wszystkie te czynniki (a czasem wystarczą tylko dwa) zadziałają wspólnie, nasz ząbek nie ma szans. Najpierw powstaje mały ubytek w szkliwie, gdy jest on nieleczony powiększa się o kolejną warstwę zęba - zębinę, gdy ciągle jest nieleczony zaczyna przedostawać się do środka zęba - do miazgi, która jest bardzo unerwiona. Wtedy pojawia się ból i wiemy, że coś jest nie tak. 
Czy mamy jednak szansę się bronić przed próchnicą? Oczywiście, że tak. Profilaktyka - czyli zapobieganie rozwojowi ubytków stanowi tu główną rolę. Ale jeśli ubytek się już pojawi, czas udać się do dentysty. Tylko czy można znaleźć takiego, który wyleczy ząbka szybko, sprawnie, dobrze i bez bólu? Można ;-) i wtedy leczenie zębów wcale nie jest takie straszne. Ale o tym w kolejnych postach. 

Przesyłam uśmiech ;-)


2 komentarze:

  1. Bardzo dobry post, krótko i zwięźle zwracasz uwagę na naprawdę istotny problem. Ja swego czasu miałam próchnicę, ale dzięki świetnym specjalistom z wrocławskiego centrum stomatologii Lux Dent mogę cieszyć się pięknym, zdrowym uzębieniem ;) Polecam do nich zajrzeć - http://lux-dent.com.pl/leczenie-prochnicy-wroclaw/. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Próchnica atakuje w coraz młodszym wieku. Złe odzywianie, zaniedbania związane z myciem zębów oraz profilaktyki stomatologicznej. Najlepiej umówić się do http://lux-dent.com.pl/leczenie-prochnicy-wroclaw/ i co jakiś czas odwiedzać to centrum stomatologii regularnie.

    OdpowiedzUsuń